Administrative Committee (AdCom)

Executive Committee (ExCom)

President
Bruce P. Strauss
President-Elect
John X. Przybysz, Sr.
Immediate Past President
Antonio della Corte
Treasurer, Past President
Elie Track
Secretary
Sasha Ishmael
VP Awards & Recognitions
Martin Nisenoff
VP Conferences,
Past President
John Spargo
VP Finance,
Founding Past President
Moises Levy
VP Publications
Lance Cooley
EiC- IEEE TAS
Britton Plourde
Fellows Chair
Samuel Benz
Tech./Svc. Awards Chair
Joseph Minervini

IEEE Representatives

Division IV Director*
Jennifer T. Bernhard
VP of Technical Activities*
Marina Ruggieri

Society Representatives

Communications
Elie Track
John Spargo
Computer
Erik DeBenedictis
Dielectrics &
Electrical Insulation
Hitoshi Okubo
David Swaffield
Electron Devices
Deep Gupta
Scott Holmes
Electronics Packaging
Masahiro Aoyagi
 
Instrumentation & Measurement
Samuel Benz
Magnetics
Ronald Goldfarb
Al Zeller
Microwave Theory & Techniques
Daniel Oates
Raafat Mansour
Power & Energy
Brian Johnson
William V. Hassenzahl
Reliability
Dick Doyle
Angelos Stavrou
Ultrasonics, Ferroelectrics,
& Frequency Control
Iaroslav Gaponenko
 

Committee/Chapter Chairs, Additional Representatives

Archives
Peter J. Lee
Awards (Tech. & Service)
Joe Minervini
China Council Chapter
Jianxun Jin
Conferences
John Spargo
Constitution & Bylaws
Sasha Ishmael
CSSJ
Takanobu Kiss
Digital Archives
Martin Nisenoff
Distinguished Lecturer
David Larbalestier
Diversity
Sasha Ishmael
Kathleen Amm
Educational Grants
Eric Hellstrom
Electronic Publishing
Michael A. Green
ESAS
Lucio Rossi
Bernhard Holzapfel
Fellows Committee
Samuel Benz
Finance
Moises Levy
Italy Chapter
Enrico Silva
Japan Technical Committee
Naoyuki Amemiya
News Forum EiC
Horst Rogalla
Nominations
Antonio della Corte
Outreach
Susan Butler
Publications
Lance Cooley
Quantum Comp./Eng.
Scott Holmes
Rosner Award
Robert L. Fagaly
Standards
Robert L. Fagaly
Student Support
Sasha Ishmael
Supercond./Helium Wiki
Michael Osofsky
Technical Operations
Matt Jewell
Young Professionals
Federico Scurti
 

ASC Representatives

2018 Chair
Matt Jewell
2020 Chair*
Lance Cooley
2018 Program Co-Chairs*
Luigi Muzzi
Lance Cooley
2022 Chair*
Arthur Lichtenberger

MT Representatives

MT26 Chair
Rüdiger Picker
MT26 Program Chair*
Michael Parizh

* indicates a non-voting member of the AdCom