Administrative Committee (AdCom)

Executive Committee (Excom)

Bruce Strauss

President
United States Department of Energy (retired)
2 (Eastern U.S.)

Antonio della Corte

Immediate Past President
Ente per le Nuove Tecnologie l'Energia e l'Ambiente (ENEA)
8 (Africa, Europe, Middle East)

John Przybysz

President-Elect
Northrop Grumman Corporation
2 (Eastern U.S.)

Elie Track

Treasurer
nVizix LLC
1 (Northeastern U.S.)

Sasha Ishmael

Secretary
Lupine Materials & Technology, Inc.
United States
3 (Southeastern U.S.)

John Spargo

VP for Conferences
Northrop Grumman Space Technology
6 (Western U.S.)

Moises Levy

VP for Finance
University of Wisconsin (retired)
3 (Southeastern U.S.)

Lance Cooley

VP for Publications, ASC'20 Chair
Florida State University
United States
3 (Southeastern U.S.)

Samuel Benz

Fellow Evaluation Committee Chair
National Institute of Standards & Technology (NIST)
5 (Southwestern U.S.)

Joseph Minervini

Technical & Service Awards Chair
Massachusetts Institute of Technology (retired)
1 (Northeastern U.S.)

Alexander Polasek

IEEE TAS, Editor-In-Chief
Centro de Pesquisas de Energia Elétrica (CEPEL)
Brazil
9 (Latin America)

IEEE Representatives

John P. Verboncoeur

Division IV Director
Michigan State University
4 (Central U.S.)

Toshio Fukuda

2020 IEEE President
Nagoya University
Japan
10 (Asia and Pacific)

Society Representatives (Rep.)

Elie Track

Treasurer
nVizix LLC
1 (Northeastern U.S.)

John Spargo

VP for Conferences
Northrop Grumman Space Technology
6 (Western U.S.)

Hitoshi Okubo

Dielectrics & Electrical Insulation Rep.
Aichi Institute of Technology
Japan
10 (Asia and Pacific)

David Swaffield

Dielectrics & Electr. Insulation Rep.
University of South Hampton
United Kingdom
8 (Africa, Europe, Middle East)

Deepnarayan Gupta

Electron Devices Representative
Hypres, Inc.
1 (Northeastern U.S.)

Masahiro Aoyagi

Electronics Packaging Representative
National Institute of Advanced Industrial Science & Technology (AIST)
Japan
10 (Asia and Pacific)

Samuel Benz

Fellow Evaluation Committee Chair
National Institute of Standards & Technology (NIST)
5 (Southwestern U.S.)

Ronald Goldfarb

Magnetics Representative
National Institute of Standards & Technology (NIST)
5 (Southwestern U.S.)

Al Zeller

Magnetics Representative
Michigan State University
4 (Central U.S.)

Daniel Oates

Microwave Theory & Techniques Representative
Massachusetts Institute of Technology
1 (Northeastern U.S.)

Raafat Mansour

Microwave Theory & Techniques Representative
University of Waterloo
7 (Canada)

Brian Johnson

Power & Energy Representative
University of Idaho
6 (Western U.S.)

William Hassenzahl

Power & Energy Representative
Advanced Energy Analysis
6 (Western U.S.)

Dick Doyle

Reliability Representative
Doyle & Associates
6 (Western U.S.)

Angelos Stavrou

Reliability Representative
George Mason University
3 (Southeastern U.S.)

Iaroslav Gaponenko

Ultrasonics, Ferroelectrics, & Freq. Control; Switzerland Section Jt. Chapter Chair
University of Geneva
Switzerland
8 (Africa, Europe, Middle East)

Committee / Chapter Chairs

Peter J. Lee

Archives Chair
Florida State University
3 (Southeastern U.S.)

Joseph Minervini

Technical & Service Awards Chair
Massachusetts Institute of Technology (retired)
1 (Northeastern U.S.)

Jian Xun Jin

China Council Chapter Chair
Tianjin University
China
10 (Asia and Pacific)

John Spargo

VP for Conferences
Northrop Grumman Space Technology
6 (Western U.S.)

Sasha Ishmael

Secretary
Lupine Materials & Technology, Inc.
United States
3 (Southeastern U.S.)

Takanobu Kiss

Cryogenic and Superconductivity Society of Japan Representative
Kyushu University
Japan
10 (Asia and Pacific)

David Larbalestier

Distinguished Lecturer Program Chair
Florida State University
3 (Southeastern U.S.)

Kathleen Amm

Diversity & Inclusion Chair
Brookhaven National Laboratory
1 (Northeastern U.S.)

Eric Hellstrom

Educational Grants Chair
Florida State University
3 (Southeastern U.S.)

Michael A. Green

Electronics Publishing
Retired
6 (Western U.S.)

Bernhard Holzapfel

ESAS Representative
Karlsruhe Institute of Technology (KIT)
Germany
8 (Africa, Europe, Middle East)

Lucio Rossi

European Technical Committee Chair
8 (Africa, Europe, Middle East)

Samuel Benz

Fellow Evaluation Committee Chair
National Institute of Standards & Technology (NIST)
5 (Southwestern U.S.)

Moises Levy

VP for Finance
University of Wisconsin (retired)
3 (Southeastern U.S.)

Enrico Silva

Italy Chapter Chair
8 (Africa, Europe, Middle East)

Naoyuki Amemiya

Japan Technical Committee
Kyoto University
Japan
10 (Asia and Pacific)

Erik DeBenedictis

EiC, Transactions on Quantum Engineering
5 (Southwestern U.S.)

Horst Rogalla

Superconductivity News Forum EiC
National Institute of Standards & Technology (NIST)
United States
5 (Southwestern U.S.)

Antonio della Corte

Immediate Past President
Ente per le Nuove Tecnologie l'Energia e l'Ambiente (ENEA)
8 (Africa, Europe, Middle East)

Susan Butler

Outreach Chair
University of Houston
5 (Southwestern U.S.)

Yineth Martinez Armero

Universidad Tecnológica de Pereira
Colombia
9 (Latin America)

Lance Cooley

VP for Publications, ASC'20 Chair
Florida State University
United States
3 (Southeastern U.S.)

Scott Holmes

Quantum Computing/Engineering
DARPA
1 (Northeastern U.S.)

Robert Fagaly

Rosner Award Chair; Standards Chair
6 (Western U.S.)

Michael Osofsky

Superconductivity/Helium Wiki
Naval Research Laboratory
2 (Eastern U.S.)

Iaroslav Gaponenko

Ultrasonics, Ferroelectrics, & Freq. Control; Switzerland Section Jt. Chapter Chair
University of Geneva
Switzerland
8 (Africa, Europe, Middle East)

Matthew Jewell

Technical Operations Chair
University of Wisconsin -- Eau Claire
United States
4 (Central U.S.)

Federico Scurti

Young Professionals
The Pennsylvania State University
3 (Southeastern U.S.)

Conference Representatives

Lance Cooley

VP for Publications, ASC'20 Chair
Florida State University
United States
3 (Southeastern U.S.)

Arthur Lichtenberger

ASC'22 Chair
3 (Southeastern U.S.)

Hitoshi Kitaguchi

MT-27 General Chair
Japan
10 (Asia and Pacific)